İl il Kira Yardımı Tutarları

İl il kira yardımı 2020
2019 yılında ödenen, bu yıl için de devam edilecek kira yardımı tutarları ise 715 ila bin 150 TL arasında değişiyor.

Buna göre, Bakanlık tarafından verilen kira yardımı tutarları ve şehirleri şöyle:

715 TL
Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis.

810 TL
Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce.

905 TL
Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale.

995 TL

Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van.

Bin 85 TL

Adana, Antalya, Bursa, Konya.

Bin 150 TL

Ankara, İstanbul ve İzmir.

Kentsel dönüşüm kira yardımı koşulları
Kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı alabilmek için binanızın riskli yapı grubunda olduğu için yeniden yapılıyor olması şartı bulunuyor.

Binanız için ilgili kurumdan riskli bina raporu temin edilmeli. Yaşadığınız bölgede kentsel dönüşüm uygulanıyorsa, binanızın yeniden yapılması durumunda kentsel dönüşüm kira yardımı alabilirsiniz.

Kentsel dönüşüm kira yardımı için hak sahiplerinin gerekli belgeleri düzenleyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerine başvurması gerekiyor.

Başvurular nasıl yapılıyor?
Hak sahipleri tarafından riskli olduğu tespit edilen yapılarda yer alan konut ve iş yerleri sebebiyle kira yardımından faydalanmak için, tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde veya riskli yapının yıktırıldığı tarihten itibaren üç ay içinde, riskli yapının bulunduğu şehirdeki Müdürlüğe/Belediyeye başvuru yapabiliyor.

İkamet Şartı
6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapı maliklerine her yıl alınacak Bakanlık oluruna göre sadece ikamet ettikleri bir bağımsız bölüm için 18 ay kira yardımı yapılıyor. Kira yardımı ödemelerinde riskli yapıda ikamet şartı aranıyor. Malik, kiracı ve sınırlı ayni hak sahiplerinden sadece bu şartı sağlayanlara ödeme yapılıyor.

Kentsel Dönüşüm Talep Formu

Binanınız ve kişisel bilgilerinizi lütfen eksiksiz giriniz. Bu bilgilerin doğruluğu size geri dönüş yapmamızı hızlandıracaktır.

Gönder
Hemen Ara